23 Ekim 1971 tarihinde Almanya, Hannover’de doğdu. 1982’de İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’na girdi. On yıl süren konservatuar eğitimi boyunca Necip Gülses’le tanbur çalıştı ve 1992 yılında Çalgı Eğitimi bölümünden mezun oldu.
1989’da Necdet Yaşar’ın yönetimindeki Kültür Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu’nda bir yıl misafir sanatçı olarak çalıştı. Bu dönemden itibaren Necdet Yaşar başta olmak üzere, Bekir Sıdkı Sezgin, Alâeddin Yavaşça, İnci Çayırlı, İhsan Özgen, Cinuçen Tanrıkorur, Erol Deran gibi ustalarla çalışma şansını yakaladı.
Kemençevi Derya Türkan ile birlikte yaptıkları klasik saz eserlerinden oluşan "Ahenk Volüm/1" (1997) ve "Ahenk Volüm/2" (2006), ABD’de Golden Horn Records, Türkiye’de Kalan Müzik tarafından yayınlandı. İkili, 2003’te Almanya’da ve 2005’te ABD’nin California eyaletinde sekizer konserden oluşan iki turne yaptı.
2002’de ney sanatçısı Salih Bilgin ile klasik saz eserleri ve taksimlerden oluşan "Neva" adlı albümü Türkiye’de Kaf Müzik tarafından, ABD’de Golden Horn Records plak şirketi tarafından yayınlandı. İkili, Ocak 2006’da Washington’da Smithsonian İnstitution’de gerçekleştirilen Osmanlı kaftanları sergisinde üç konser verdi. Neva Duo
1999 yılında kurdukları Cantemir Ensemble grubu ile 2000 yılında Yapı Kredi Kültür ve Sanat Yayınları tarafından Yalçın Tura'nın çevirisi ile yayınlanan “Kantemiroğlu Edvar”ı için iki CD yaptı. Bu grupla konser, seminer ve sempozyumlara katıldı.
Sanatçı 2003 yılında ilk konserlerini yapan ve 2007 yılında “Mızrabın Nefesi” isimli albümleri Kalan müzik tarafından yayınlanan grubun sazendelerinden biridir. Mizrabin Nefesi
Cengiz Onural ve Derya Türkan ile beraber 1997’de kurdukları İncesaz grubu ile Eski Nisan, İkinci Bahar, Eylül şarkıları, İstanbul’a Dair ve Mazi Kalbimde isimli beş albümü daha bulunmaktadır. Bu albümlerde ve İncesaz grubunun müziklerini yaptığı pek çok TV dizisi ve belgesellerde beste çalışmalarını değerlendiren sanatçı, aynı zamanda lavta da çalmaktadır. Incesaz

1990’dan beri T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nda çalışmalarını sürdüren ve koronun yurtiçi ve yurtdışı konserlerinde solist olarak görev yapan Murat Aydemir, Esra (Ertüre) Aydemir ile evlidir (2004).
 
  © 2008 Golden Horn Productions, Inc.