Hoşgeldiniz,

1997 yılında Golden Horn iki arkadaşın, Derya Türkan ve Murat Aydemir’in, ilk albümlerinin yapımcılığını yaptı. Albümün ismini "Ahenk" koyduk. Bu isim, hem bu iki müzisyenin arkadaşlığını hem de Türk ve Osmanlı müziğinin çalış stillerini yansıttı. O zaman, Derya ve Murat henüz yirmili yaşlarŠn ilk başlarında idiler. O tarihe kadar önemli gruplarda çalma deneyimine ulaşmışlardı. Her ikisi de çaldıkları müzik tarzında kuvvetli bir eğitime sahiptiler. Her ikisi de bu müziğin önde gelen hocalarının öğrencileri idiler ve gelecek için umut verdiler. Bu müzik tarzında hoca-talebe ilişkisi hiç bitmez. Yaşam boyu sürer. Yıllar geçtikçe, bu ilk albümün ismi aynı zamanda bu ikilinin ismi oldu: “Ahenk Duo”. Her iki müzisyen de diğer gruplarda, bazen beraber de çalıyorlar. Kendilerine özgü tarz ve ilgileri var. Bir araya geldiklerinde, bu ikili kemençe ve tanbur sazları ile bu geleneksel müziği artık çok az çalınan özgün şekliyle çalıyorlar.

Ahenk’in ikinci albümü birinci albümün bıraktığı yerden devam ediyor. Yıllar içinde her iki müzisyen de kendilerinde beklenenleri en güzel ve yetkin şekilde sundular. Günümüzde her ikise de sazlarında en önde müzisyeni olarak biliniyorlar. Derya ve Murat diğer albümlere de imzalarını attılar. Zaman içinde, ilk Ahenk albümü bir referans albümü oldu; sadece bu müzikle ilk defa tanışanlar için değil, aynı zamanda bu müzikle yaşıyanlar için de. Her iki albüm değişik dönemlerden besteleri, solo ve müşterek taksimleri içeriyor. Bu müşterek taksim stili Murat ve Derya’nin hocalarından kendilerine geçen devam ettirdikleri bir miras. Murat bu stili aynı zamanda neyzen Salih Bilgin’le yaptığı Neva adlı albümde de gösteriyor.

Bu kayıtların yapımcısı olarak, bu site bana heyecan veriyor. Bu sitenin müzisyenlerle dinleyiciler arasında bir iletişim platformu olacağŠnŠ umut ediyorum. Dinleyicilerimizi, hem kayŠt hem de konserlerden haberdar edeceğiz.

Kişisel olarak söylemek isterim ki, Derya ve Murat ile Ahenk projeleri ve diğer projeler üzerine çalışmaktan hep mutluluk duyuyorum. Onların bu sundukları sanata bağlılıkları ve yetenekleri az bulunan bir olgu. Ne zaman bu projelerin seslerini duysam, bu projelerin bir parçası olmaktan, içinde olmaktan mutluluk duyuyorum. Her ikisine de uzun bir ömür, mutluluklar ve başarılar dilerim.

Tekrardan hoşgeldiniz,

Ateş Temeltaş
Genel Yönetmen, Yapımcı
Golden Horn Records

 
  © 2008 Golden Horn Productions, Inc.